Více než třetina Čechů trpí bolestmi pohybového aparátu. Může za to málo pohybu, ale i špatná obuv
26. 10. 2015 - Redakce
Onemocnění pohybového aparátu je jedním z nejčastějších problémů, se kterým se Češi vydávají do lékařských ordinací. Podle statistik trpí degenerací dolních končetin až sedmdesát procent lidí nad čtyřicet let. Za narůstající problém může podle odborníků sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, ale i špatná obuv.
Ze statistik Institutu preventivní rehabilitace (IPREA) vyplývá, že více než třetina českého obyvatelstva dlouhodobě trpí bolestmi zad, krční páteře, ramen, kyčlí nebo kolen. Za hlavní příčinu těchto zdravotních problémů odborníci považují současný životní styl. „Máme čím dál méně pohybu a ochablé svalstvo. Lidé navíc v práci celý den sedí, častěji trpí obezitou a problémy neřeší zavčas,“ vyjmenoval možné důvody zdravotních obtíží lékař a odborný konzultantLR Health and Beauty Pavel Hanzelka.
Deformace nohou a bolavá záda navíc v posledních letech trápí čím dál mladší lidi. Jedním z hlavních důvodů je fakt, že neumí zvolit vhodnou kvalitní obuv. „Především ve městech je problémem tvrdá dlažba. Nekvalitní obuv neumí nárazy na ni tlumit. Dnes proto už i mladí lidé musí řešit takové problémy, jako jsou vbočené palce, kladívkové prsty či ploché nohy. Když navíc nevhodně zvolí podpatek a přetíží přední část klenby, zadělávají si na celoživotní problémy,“ podotkla Iva Macháčková, výhradní distributorka značky dámských bot Tamaris v České republice.
Pomohou vhodné zdravotní pomůcky i cvičení
Právě vhodně zvolená obuv může řadě potíží předcházet. Kvalitní boty pozitivně ovlivňují funkčnost chodidel, napomáhají správnému držení těla a posilují pánevní svalstvo. Pokud už člověk obtíže zaznamená, měl by jako doplněk k vhodným botám zvolit například ortopedické vložky. „Dnes mají zákazníci k dispozici nepřeberné množství vložek, které se liší tvarem i materiálem. Podle typu a závažnosti problému si mohou zájemci pořídit vložky vkládací, ortopedické sériové či na míru, z kůže, bambusu či pěny. Ať už zvolí jakékoliv, ohlídat by si měli především to, zda vložka drží nohu ve správném postavení,“ upozornil Jakub Kraus ze společnosti BNS Trade, která v tuzemsku nabízí paletu doplňků pro obuv. Podle Krause se v současnosti zvyšuje počet lidí, kteří se o zdraví svých chodidel zajímají. „V letošním roce si například vložky značky Bergal koupilo o 30 % více lidí, než vloni. Nejčastěji lidé nakupují vložky určené pro ploché nohy. Rostoucí zájem je i o zdravotní pomůcky a vložky pro vbočené palce a pro podporu při přílišném došlapu na patu a tvorbě ostruh,“ popsal Kraus.
Lidé trpící bolestmi kloubů, kyčlí či páteře by měli do své životosprávy zařadit i pravidelné cvičení. Pomoci mohou kromě zdravotního cvičení i jóga či pilátes. Existují také cviky zaměřené přímo na uvolnění přetížených svalů a vazů na chodidlech a posílení nožní klenby. „Na protažení funguje střídavě propínat a přitahovat špičky, roztahovat prsty od sebe, střídavě přenášet váhu na paty a špičky. Koordinaci a zpevnění svalů zlepšuje zvedání a přenášení oblázků pomocí prstů na nohou,“ uzavřel Hanzelka.