Rubrika | Zdraví

Stále více Čechů postihuje mozková mrtvice. Jaké jsou možnosti terapie?

27. 03. 2019 - Redakce

V roce 2017 končily v českých nemocnicích úmrtím nejčastěji hospitalizace pro cévní nemoci mozku, dokládají aktuální údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Lékaři u nás v posledních letech sledují mírný nárůst počtu pacientů s mozkovou mrtvicí. Existují však účinné metody prevence i regenerace. Prospěšné jsou v tomto ohledu také bylinky.

Cévní nemoci mozku sužují české pacienty. Nejnovější data ÚZIS ukazují, že v roce 2017 byly důvodem k hospitalizaci v 16,3 procentech případů. Byla u nich zjištěna nadprůměrná ošetřovací doba, která činila 13,3 dne. I přesto lidé hospitalizovaní pro tato onemocnění jim nejčastěji podlehli, a to v 9,9 procentech případů.

Cévní mozková příhoda – strašák vyspělých zemí

 „V posledních letech v České republice pozorujeme mírný nárůst počtu pacientů, které postihne cévní mozková příhoda neboli mozková mrtvice. Ročně se jedná o přibližně 47 tisíc osob,“ říká profesor Jaroslav Michálek z brněnské kliniky Cellthera. V globálním měřítku patří mozková mrtvice mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí. Nastává v případě, že je do některé části mozku snížen nebo zcela přerušen přísun krve v důsledku vytvoření krevní sraženiny. Následně dochází k odumření mozkové tkáně. Cévní mozková příhoda se hojně objevuje u lidí s vysokým krevním tlakem. Mezi rizikové faktory patří také obezita, diabetes nebo vysoká hladina cholesterolu v krvi. „Mozkové mrtvici je možné poměrně účinně předcházet. Důležité je nekouřit a dodržovat zdravý životní styl,“ uvádí základy prevence Jarmila Podhorná, odbornice na gemmoterapii (medicínu pupenů) ze společnosti Naděje. Při prevenci cévních mozkových příhod a vůbec veškerých cévních problémů je třeba se nejprve zaměřit na očistu cév. V tomto směru jsou úspěšné bylinky. K nejlepším patří echinacea, pelargonie a gotu kola.

Dále je důležité přispět k regeneraci cév. Na jejich zpevnění, rozšiřování a tím zrychlení průtoku krve dobře působí především gemmoterapeutika (výtažky z pupenů). „Nejúčinnější jsou gemmoterapeutika jako kaštan jírovec, jeřáb oskeruše, kotvičník zemní a hlavně jinan. Ke zpevnění cév může pomoci tinktura z pupenů z černého bezu a lnice. Důležitá je též péče o játra, která ke zlepšení cévních problémů přispívá,“ říká Podhorná.

Regenerace pomocí bylin i kmenových buněk

Pokud člověka mozková mrtvice postihne, důležité je co nejdříve zahájit léčbu. Rozpuštění krevní sraženiny by mělo proběhnout do tří, maximálně čtyř a půl hodiny. Lze tak zabránit trvalým následkům. Při rehabilitaci po cévní mozkové příhodě mohou být prospěšné bylinky. Vhodná je třezalka, která pomáhá k obnově nervového vlákna. „Nejlépe účinkuje v kombinací pitné kúry, obkladů a masáží třezalkovým olejem,“ upozorňuje Jarmila Podhorná. Pro podporu regenerace a obnovy mozkové tkáně je vhodný bělotrn kulatohlavý.

Zdravotní stav pacientů po mozkové mrtvici však nelze vždy zlepšit pouhou rehabilitací. Medicína ale pokročila a v současné době existuje i v takovém případě řešení. „V rámci klinického výzkumu sdruženého v Mezinárodním konsorciu pro buněčnou terapii a imunoterapii jsme ukázali, že vlastní kmenové buňky získané výhradně z jejich tukové a pojivové tkáně dokáží významně utlumit chronický zánět v místě postižení mozku a zároveň regenerují podpůrnou mozkovou tkáň,“ uvádí profesor Michálek. Je však třeba, aby pacienti upravili svůj denní režim – pravidelně cvičili a změnili jídelníček. „Nejlepších výsledků dosahujeme u lidí, kteří aktivně spolupracují. Můžeme se pochlubit i zcela uzdravenými pacienty po mozkové mrtvici,“ dodává profesor Michálek.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv