Sexuolog: Sex v období menopauzy si mnoho žen užije více než kdy dříve. Je důležité se toho nebát
23. 11. 2017 - Redakce
Jedním z největších mýtů je, že všechny ženy přestávají mít v době menopauzy chuť na sex. Přechod nemusí nutně znamenat počátek konce sexuálního života. V období menopauzy může být totiž milostný život stejně bohatý jako dříve, ne-li lepší. Spolu s klimakteriem končí nutnost používání antikoncepce a ženy se již nemusejí stresovat nechtěným otěhotněním. Ve věku nad 40 let se navíc většinou nejedná o naléhavé ukojení chtíče, ale především o citové naplnění vztahu. A kromě toho jsou sexuálně aktivní ženy zdravější, sebevědomější a také šťastnější.
Ženy, které na sex rezignují, bývají nespokojené
Průměrný věk v Česku se každoročně zvyšuje a jsou to právě ženy, kdo žije statisticky déle. Předpokládat, že žena se spolu s příchodem menopauzy stáhne do ústraní, kde sama zestárne, je zcestné. Konec menstruace neznamená konec života. Jako největší pozitivní příklad lze vnímat právě takové ženy, které i v období menopauzy provozují sex a užívají si jej, díky čemuž mají spokojený život. Ženy, jež na sex rezignují, bývají nespokojené. Klimakterické potíže jsou v jejich případě častěji výmluvou pro únik ze sexuálního života s partnerem. Takovýto útěk bývá spíše než znakem mizející touhy odrazem nefunkčního vztahu a nevyřešených konfliktů.
Sex může pomoci od nepříjemných projevů klimakteria
Sex v období přechodu je pozitivním faktorem, který podporuje psychické a fyzické zdraví ženy. Navíc se žena již nemusí bát otěhotnění a sex si může přirozeně užít bez používání antikoncepce. Akutní potíže jako návaly horka, bolesti hlavy a jim podobné jsou v současnosti poměrně snadno řešitelné. A je též doloženo, že ženy s pravidelnou sexuální aktivitou trpí těmito problémy méně.
Důležité je se toho nebát a o vztah s partnerem pečovat. A to nejen v klimakteriu, ale i mnoho let předtím. Páry, které spojuje víceméně jen péče o děti a práce na zajištění domácnosti, ve stáří zjišťují, že si skoro nemají co říct. Vždy je tak potřeba najít si čas na sebe, trávit společně volné chvíle a sdílet intimní blízkost. To se později stává dobrým základem pro kvalitní sexuální život v přechodu.
S komplikacemi pomohou lubrikanty i doplňky stravy s fytoestrogeny
Pokles sexuální touhy nejvíce trápí ženy v období výskytu akutních klimakterických příznaků, jako jsou návaly horka, potu, nervozita, sklony k depresivním náladám a podobně. Dalším problémem může být rovněž suchost poševní sliznice, někdy doprovázená pálením a bolestmi.
Řešení je hned několik. Na nepříjemné projevy blahodárně působí potraviny bohaté na fytoestrogeny, jako je například sója. Potřebné vitaminy a minerály je možné tělu dodat i díky doplňkům stravy, osvědčil se například Sarapis Plus či Sarapis Soja. Lokálně mohou při suchosti pomoci čípky s kyselinou hyaluronovou, na místě je i použití vhodného lubrikantu. V některých případech se ale nelze vyhnout hormonální terapii, která je pouze na lékařský předpis. Kromě stravy je pak důležitá také pozitivní psychika a pravidelný pohyb.
Autor komentáře: Gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan