Oddělená koupelna a WC nabízejí soukromí, spojené místnosti zase více komfortu
25. 04. 2017 - Redakce
Ačkoliv v českých domovech převažuje oddělená koupelna od toalety, současné interiérové trendy naopak tíhnou k propojování obou prostorů. Oddělené místnosti jsou praktičtější, ty spojené však nabízejí větší prostor pro designová řešení. Důležité jsou i prostorové dispozice, stejně tak osobní vkus.
Oddělené místnosti lákají praktičností a větší hygieničností
Podle norem by v bytě či domě, kde žijí více než dva lidé, měly být koupelna a WC oddělené. Výjimku tvoří malometrážní byty typu garsoniéra. U toalety by měl zůstat zachován okolní prostor alespoň 80 x 120 centimetrů. Jestliže patříte mezi zastánce oddělených místností, ale nedisponujete velkým prostorem, úsporným řešením jsou takzvané slim varianty zabudovaných WC systémů. „U předstěnových instalačních systémů Slim lze oproti běžným typům toalet ušetřit až 5 centimetrů, protože jsou hluboké pouze 8,4 centimetru. Běžné předstěnové systémy pro srovnání dosahují hloubky až 12,5 centimetru. K těmto rozměrům je nutné navíc připočíst nosnou konstrukci a krycí vrstvu,“ vysvětluje Radka Prokopová ze společnosti Alca plast, která je největším výrobcem sanitární techniky ve střední a východní Evropě.
Pro oddělení obou místností hovoří i větší zachování soukromí a zároveň praktická možnost využít oba prostory současně, což ocení především vícečlenné rodiny. Velkou výhodou je také to, že se zápach či bakterie, které se po návštěvě toalety víří vzduchem, nedostávají do koupelnového prostoru, neusazují se na osobních pomůckách či okolním zařízení, a nenarušují tak hygienické standardy.
Koupelna spojená s WC nabízí větší pohodlí a estetickou hodnotu
Některé domácnosti v Česku naopak preferují koupelnu spojenou s toaletou. Jejich kombinací totiž získáte vzdušnou místnost a zároveň ušetříte prostor, který lze využít pro úložné či jiné účely. Navíc se zvětšuje i osobní prostor pro komfortnější využití toalety. Pokud je koupelna dostatečně prostorná, nabízí se i možnost přidat k toaletě bidet či pisoár.
Propojení obou místností se navíc stále častěji dostává mezi moderní trendy z hlediska interiérového designu. Toaleta dnes totiž dokáže esteticky přispět k celkovému vzhledu koupelny díky řadě elegantních provedení a doplňků. „Mezi žádané designové prvky na toaletě patří například originální ovládací WC tlačítka Flat. V nabídce jsou tlačítka lesklá i matná, kovová i nerezová, s podsvícením, v černé barvě, teaková či anticky bronzová. Všechna odpovídají nejnáročnějším designovým požadavkům. Moderní je i technické provedení, kdy lze mechanismus plně integrovat do stěny,“ uvádí možnosti doplňků Radka Prokopová.