Nebojte se cloudu. Vše, co potřebujete vědět o kanceláři v oblacích pro malé firmy a podnikatele
21. 10. 2013 - Redakce
Pohodlné užívání, bezpečný provoz a nízké náklady patří k výhodám informačních systémů s takzvaným cloudovým řešením. Ty jsou vhodné pro menší firmy a podnikatele, protože nevyžadují koupi vlastního serveru ani zaměstnávání odborných pracovních sil. Systém je navíc přístupný kdykoliv a odkudkoliv, data jsou uložena u profesionálů na dobře zabezpečených serverech. Základní informace o cloudu i praktické rady, jak jej začít používat, vám přinášíme v následujícím článku.
Cloud patří v informačních technologiích k hlavním vývojovým trendům posledních let. V podstatě jde o poskytování služeb nebo programů, které nejsou uloženy na pevném disku uživatele, ale na serverech přístupných prostřednictvím internetu. Odtud název cloud, tedy oblak nebo mrak. Mnoho cloudových služeb je zdarma a lidé je využívají už roky, třeba e-mailové schránky a úložiště dat typu Dropbox nebo Google Drive.
Bezpečnost cloudu a jeho hlavní výhody
V posledních letech lze „do mraků“ přesunout prakticky celou firemní agendu včetně informačního systému. Podle odborníků je to efektivní řešení. Někteří lidé se však stále obávají bezpečnostních rizik spjatých s uložením dat mimo firmu. Ve skutečnosti jsou však profesionální cloudové služby bezpečnější než vlastní server v sídle firmy. Díky profesionálnímu dohledu, špičkové antivirové ochraně a systému zálohování přinášejí cloudové služby bezpečnostní standard, který malá firma obvykle nedokáže vlastními silami zajistit.
„Veškerá uživatelská komunikace se serverem či klientskou zónou je vysoce zabezpečená, podobně jako třeba v elektronickém bankovnictví. Firemní data se ukládají do hostingového datového centra se spolehlivými servery, stálou dostupností, nepřetržitým dohledem a každodenním zálohováním,“ upřesňuje míru bezpečnosti cloudových služeb Jiří Halousek, ředitel společnosti IReSoft, která vytvořila cloudový informační systém IZIO na míru živnostníkům a menším firmám. Instalaci a zprovoznění takového systému přitom zvládne každý průměrný uživatel počítače.
Dobrý informační systém s cloudovým řešením dokáže pojmout prakticky celou firemní agendu. Eviduje zakázky včetně postupu práce, ziskovosti a časové náročnosti. Umožňuje vnitrofiremní komunikaci, přidělování úkolů, připomínkování a vykazování práce. Důležitá je samozřejmě také evidence faktur. Řízení firmy pak ulehčují statistické a manažerské výstupy. Záleží na každém uživateli, které funkce a v jakém pořadí si osvojí.
„Když se všechny informace spojí na jednom místě, najednou uvidíte své podnikání v novém světle. Jasněji spatříte jeho silná i slabá místa,“ dodává Michal Hochman, produktový manažer informačního systému IZIO. Systém umístěný „v mracích“ je navíc pro oprávněného uživatele dostupný kdykoliv a prakticky odkudkoliv, nejen z pracovního počítače v kanceláři. „Všichni víme, že podnikání se stále více odehrává v pohybu a manažeři i živnostníci potřebují mít přístup k informacím o svých zakázkách i na cestách, třeba z tabletu nebo chytrého telefonu,“ doplňuje k výhodám „kanceláře v oblacích“ Hochman.
Jak začít s cloudem
Pokud přemýšlíte nad výběrem cloudových systémů, je důležité si při prvním kroku položit otázku, co od nich očekáváte. Základní seznam požadavků může například obsahovat zabezpečení, zálohu a sdílení dat, komunikaci v týmu či kompletní správu zakázek i s evidencí faktur. Co vše by měl nový systém v cloudu umět, určitě proberte i se svými zaměstnanci, protože právě oni budou systém aktivně v budoucnu využívat. Jakmile již máte seznam požadavků, vyhledejte na internetu systém, který jim odpovídá, a vyzkoušejte jej s celým týmem. Demoverze a základní verze systému bývají v lepším případě zdarma, takže za zkoušku opravdu nic nedáte.
Po pár dnech testování získejte zpětnou vazbu od týmu, a pokud všem systém vyhovuje, směle se pusťte do využívání cloudu a všech jeho funkcí. Plnohodnotné používání cloudových informačních systémů bývá zpoplatněno, nicméně náklady na něj jsou oproti nákladům na vývoj a udržování vlastních systémů několikanásobně nižší. Doporučujeme taktéž zvolit takovou službu, která nabízí více druhů licencí (podle velikosti týmu či rozsahu funkcí). Pokud při plném používání cloudových systémů a aplikací náhodou zjistíte, že vám nějaká funkce chybí, nic není ztraceno. Řada aplikací má části, které lze kombinovat dle libosti. Někteří poskytovatelé umí systém dokonce upravit dle vašich požadavků.
Tags | elektronika, informační technologie, IT, rady, tipy