Kontroverzní enzymoterapie: Funguje, nebo ne?
26. 03. 2014 - Redakce
Otázka léčby pomocí působení enzymů, enzymoterapie, rozděluje veřejnost již několik let. Přesto se použití enzymů stává v medicíně stále populárnějším. Co enzymy jsou, jak fungují a kdy je vhodné je užívat? Opravdu dokážou významně zkrátit dobu rekonvalescence po operaci? Odpovědi na tyto otázky vám přinášíme v tomto článku.
Nejen na skvrny na prádle
Enzymy jsou látky, které se vyskytují ve všech živých organismech a které byly objeveny před více než sto lety. Spolu s vitamíny a hormony se řadí mezi biokatalyzátory, které řídí procesy látkové výměny v těle. Lidské tělo obsahuje několik tisíc druhů enzymů, přičemž každý druh se účastní specifické chemické reakce, pro kterou je určen. Bez těchto substancí, které reakce hlavně spouští a urychlují, by v našem těle neproběhla téměř žádná chemická reakce. „Enzymy jsou svým neviditelným působením zodpovědné za celou řadu procesů v lidském těle jako například trávení a vylučování, hojení ran, správně fungující imunitu a v neposlední řadě i stárnutí,“ přibližuje Ing. Pavel Sedláček ze společnosti Pharma Future. „Využívají se však také v různých odvětvích průmyslu. Jsou to právě enzymy, díky kterým si můžeme pochutnat na vynikajícím sýru či víně nebo zbavit prádlo skvrn,“ říká Sedláček.
Nepostradatelné zázemí v boji s infekcí
Jednou z nejdůležitějších funkcí enzymů je jejich schopnost štěpit a rozkládat různě složité tuky, bílkoviny a sacharidy na menší řetězce. Enzymy neúnavně spouštějí řadu chemických reakcí, jejichž výsledkem je látka, kterou organismus dokáže vstřebat a získat z ní energii. Tak například jeden z nejvýznamnějších enzymů, pepsin, který je obsažen v žaludeční šťávě, společně s enzymem slinivky břišní, trypsinem, štěpí při trávení bílkoviny až na aminokyseliny. Podobně se enzymy zvané lipasy účastní procesu štěpení různých tuků. Jiné druhy enzymů zase pomáhají bílým krvinkám tvořit specifické protilátky, které se vážou na bakterie a viry nebo toxiny, aby je imunitní systém mohl zneškodnit.
Když vlastní zásoby nestačí
Protože enzymy dokážou chemické reakce vyvolat, urychlit a usměrňovat, je možné s jejich pomocí vyléčit hodně chorob a celkově zlepšit zdravotní stav. Aby mohl organismus správně fungovat, potřebuje dostatečné množství enzymů. Pokud je naše tělo zdravé a dodržujeme zásady zdravé výživy, vystačíme si s vlastními zásobami těchto látek. Ovšem jakékoliv vybočení z rovnováhy, například vlivem úrazu či operace, může vést ke zvýšené potřebě enzymů. V takových případech, kdy je organismus vystaven velkému stresu, se dá předpokládat, že zásoby vlastních enzymů už nebudou stačit. Tehdy je dobré tělu enzymy dodat.
Více enzymů, méně analgetik?
Jak bylo řečeno dříve, enzymy podporují reakce v lidském těle. Na tomto principu je založena enzymoterapie. Pokud jsou enzymy podávány správně a systematicky, dokáže je lidský organismus cíleně použít v místech, kde je jich zapotřebí. Po operaci nebo úrazu může v tkáních dojít ke zhoršenému oběhu krve nebo otokům. Ty bývají překážkou hojení. Enzymy pomáhají zlepšit oběh a redukovat otoky. Proto je postižená tkáň lépe okysličená a zásobená živinami. Odplavují se z ní škodlivé látky a lépe se hojí. „Pacienti, kteří po jakémkoli chirurgickém zákroku užívají enzymatické přípravky, mají menší bolesti, a proto méně často potřebují analgetika,“ vysvětluje Ing. Tomáš Hradil, vedoucí oddělení vývoje společnosti Pharma Future. „Svoje uplatnění má enzymoterapie i v gynekologii a porodnictví, kde redukuje otoky a nepříjemné pocity v oblasti poraněné hráze po porodu a zlepšuje stavy po císařském řezu,“ dodává Hradil.
V teplých jídlech enzymy nehledejte
Enzymy jsou velice citlivé na teplotu prostředí, ve kterém se nacházejí. Je vědecky dokázáno, že tepelnou úpravou třeba zeleniny se ochuzujeme o značný počet nenahraditelných enzymů. Přitom teplota, při které začíná docházet k jejich znehodnocení, je už 45 °C. Proto se enzymy vyskytují v potravinách vesměs pouze v syrovém stavu. Bohatým zdrojem enzymů jsou čerstvé ovoce a zelenina. Ve vysokých koncentracích jsou také v naklíčených semenech a obilovinách. V případě, že z různých důvodů nemáme dostatek syrové stravy nebo jen chceme mít jistotu, že máme enzymů dostatek, můžeme doplnit enzymy z kvalitních zdrojů.