Rubrika | Naše téma

Komentář: Podzim bude ve znamení opakovaných infektů. Děti po pandemii teprve budují imunitu

20. 09. 2022 - Redakce

Už v první polovině letošního roku se pediatři shodovali, že u dětí výrazně narostl počet infekcí. Ať už šlo o rýmu, angínu, nebo neštovice, ordinace dětských lékařů se plnily více než obvykle. První týdny nového školního roku ukazují podobný trend. Opakované infekty dokážou potrápit řadu dětí i rodičů. Kolik viróz je ještě normálních a kdy už by se rodiče měli znepokojovat? Fenomén opakovaných infekcí přiblíží ve svém komentáři pediatr Richard Rýznar.

Nejdříve je nutné vysvětlit, proč k opakovaným infekcím u dětí dochází. Dětský organismus do zhruba pěti let věku nemá dostatečně funkční imunitní systém, vyvíjí se totiž postupně stejně jako všechny ostatní funkce lidského těla. Obranný systém si prodělané infekce obrazně řečeno ukládá do své paměti a buduje potřebné protilátky. Tímto způsobem se tělo obohatí o takzvanou získanou imunitu, díky které porazí nemoc už v zárodku, případně docílí mírnějších projevů.

Dětské imunitě neprospěl dlouhý pobyt doma během pandemie

Důležitou roli hrají velké kolektivy, zejména ve školce, škole nebo na hřišti. Právě mezi vrstevníky si dítě postupně buduje svou přirozenou obranyschopnost proti nemocem. Průzkum společnosti Vegall Pharma realizovaný před pandemií v roce 2018 mezi bezmála pětistovkou rodičů ukázal, že 51 % dotázaných řeší virózu u dětí více než třikrát v roce. Desetina rodičů se s onemocněním dítěte musí vypořádat šestkrát ročně. Je třeba si uvědomit, že i pět či šest viróz za rok je u dětí, které nemají plně vyvinutý imunitní systém, normálním stavem.

Situaci změnila protiepidemická opatření, zejména dlouhé lockdowny. V době zavřených škol a školek byly ordinace pediatrů zcela prázdné. Pokud se dítě se štěstím vyhnulo onemocnění covid-19, bylo jinak většinou zcela zdravé, a to ho paradoxně mohlo poškodit. Děti si totiž po návratu do kolektivů musejí imunitu znovu budovat od základů. Některé ztratily obranyschopnost sliznic, kterou většinou získávají právě pobytem v kolektivu a promořováním. Nejčastějším onemocněním malých dětí jsou právě akutní virové infekce horních dýchacích cest. Lze tedy očekávat, že letos na podzim bude pokračovat intenzivnější vlna opakovaných infektů, aby děti dohnaly posilování imunity z doby pandemie.

Nebezpečný je zápal plic nebo kratší intervaly mezi nemocemi

Je nutné mít na paměti, že tyto krátkodobé virózy jsou v obvyklé frekvenci jednou až dvakrát za měsíc běžnou součástí dětství. Valná většina dětí, které trpí opakovanými infekcemi, dospěje ve zdravé jedince. V pozoru byste měli být, pokud by se jednalo o poruchu imunity. Ta se projevuje zvýšenou náchylností k infekcím, které bývají dlouhotrvající a s komplikacemi. Příkladem mohou být bakteriální infekce, jako je zápal plic nebo otrava krve. Podezřelá může být také situace, kdy se zkracují intervaly mezi onemocněními. Pokud máte pochybnosti, na místě je porada s pediatrem, který vaše dítě dobře zná a může navrhnout vhodné řešení.

Často přitom pro posílení dětské imunity stačí dodržovat několik zásad. Děti by měly mít dostatek spánku a kvalitní stravu, což je důležité pro správnou funkci imunitního systému. Domácí prostředí je zcela klíčové. Pokud kouříte, snažte se, aby se dítě nedostávalo do kontaktu s cigaretovým kouřem. Ten totiž zvyšuje počet infekcí dýchacích cest a pravděpodobnost vzniku astmatu. Dobré je také posilovat dětem obranyschopnost, což se dá několika způsoby. Vhodný je pestrý jídelníček, dostatečný pohyb a pomohou i doplňky stravy. Příkladem je přípravek Immun44, který obsahuje rostlinné výtažky a další mikroživiny pro normální fungování imunitního systému. Navíc je vhodný i pro děti od 4 let.

Týdenní odpočinek po nemoci podpoří imunitu

I když opakované infekce v určitém měřítku prospívají imunitě, je důležité, aby dítě po odeznění infektu zůstalo nejméně další týden na rekonvalescenci. Někteří imunologové dokonce doporučují třikrát delší dobu rekonvalescence, než jak dlouho trvalo samotné onemocnění. To je však běžně nereálné. Při brzkém návratu do kolektivního zařízení, zejména v zimním období, může dítě v krátké době onemocnět znovu. To už není žádoucí, protože častými infekty krátce po sobě se naopak imunitní systém oslabuje a dochází ke komplikacím, jako jsou záněty středouší, průdušek nebo plic. Mnohdy je k vyléčení nutné použít antibiotika, což zase vede k dalšímu potlačení imunitního systému a dítě se tak ocitne v začarovaném kruhu.

V neposlední řadě se vyhněte přílišné sterilitě. Veďte děti k základní hygieně, tedy mytí rukou po použití toalety a před jídlem. Dejte si ale pozor na to, ať se váš potomek nepohybuje v až příliš sterilním prostředí. Aby se reaktivita imunitního systému formovala správně, je potřebný určitý kontakt s mikroorganismy z vnějšího světa. Nastavte tedy balanc tak, aby se dětský organismus s mikroorganismy přirozeně popral a získal potřebnou obranyschopnost, která ho pomůže chránit i do budoucna.

Autor komentáře: Pediatr MUDr. Richard Rýznar, který spolupracuje se společností Vegall Pharma nabízející přírodní doplňky stravy na podporu imunitního systému.

MUDr. Richard Rýznar je praktickým lékařem pro děti a dorost s více než 30letou praxí. Získal dvě atestace z pediatrie i neonatologie, působil jako lékař JIP na dětské klinice, zastával pozici zástupce primáře dětského oddělení okresní nemocnice a ředitele dětského centra. V současné době provozuje soukromou dětskou praxi s přibližně 1400 pacienty, pro tuto činnost má specializovanou způsobilost. Jako odborník spolupracuje se společností Vegall Pharma, která je dodavatelem kvalitních doplňků stravy pro posílení imunity.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv