Rubrika | Tipy a rady

Jak si před Vánocemi udržet motivovaný a produktivní tým? Vsaďte na flexibilní pracovní dobu či oběd zdarma

16. 12. 2016 - Redakce

Udržet motivaci a produktivitu pracovního týmu v týdnech a dnech před Vánocemi může být pro firmy nelehký úkol. Podle aktuálního průzkumu společnosti MetLife bývá prosinec pro téměř polovinu zaměstnanců nejvíc stresujícím měsícem v roce. Co v tomto období pomůže? Třeba vidina finančních bonusů či flexibilní pracovní doba, ale i takové zdánlivé maličkosti jako pochvala či oběd zdarma.

Vánoční čas je tradičně spojován s radostí, slavnostní atmosférou a rodinnou pohodou. Pro firmy ovšem týdny před svátky mnohdy představují obzvláště složité období. Z nejnovější studie společnosti MetLife vyplývá, že prosinec je nejvíce stresujícím měsícem pro 42 % lidí. Zaměstnanci ve vidině blížícího se volna polevují v soustředění i práci, mnozí mohou být frustrovaní a stresovaní z toho, že si sváteční přípravy nemohou užívat s rodinou a blízkými. Firmy se rovněž potýkají s narůstající absencí pracovníků, kteří si často své volno vybírají právě před koncem roku.

Podle personalistů je důležité si na pracovišti udržet pozitivní a produktivní náladu. „Vedení společnosti by samozřejmě i v tuto roční dobu mělo jít příkladem a zůstat v plném nasazení. Důležité je též povzbudit pracovníky pochvalou a poděkovat jim za jejich celoroční úsilí,“ říká Lada Serreli, personální ředitelka ze společnosti ZKL. Právě uznání zásluh má podle ní na udržení i zvýšení pracovní morálky značný vliv. Studie personální společnosti O.C. Tanner potvrzuje, že 70 % zaměstnanců, kteří se dočkali uznání své práce, je se svým zaměstnáním spokojeno. Z těch, kterým se uznání nedostalo, to naproti tomu je jen 39 %.

Dalšími způsoby, jak udržet pracovníky motivované jsou různé finanční bonusy, například ve formě podílu na zisku společnosti za uplynulý rok. Vzhledem k tomu, že mnoho zaměstnanců má před Vánocemi problém sladit pracovní povinnosti s těmi rodinnými, je vhodné podpořit jejich pracovní nasazení pružnou pracovní dobou, případně možností práce z domova. „Pokud je pružná pracovní doba neslučitelná se zaměřením firmy, lze v tomto ohledu zaměstnancům vyjít vstříc alespoň tak, že jim zaměstnavatel umožní dřívější odchod nebo omezí práci o víkendech a přesčasy,“ dodává Lada Serreli.

K udržení motivace pak pomáhají i drobné pozornosti jako třeba občerstvení či káva zdarma. Podle průzkumu americké společnosti Seamless vnímá 60 % zaměstnanců jídlo zdarma poskytnuté zaměstnavatelem jako formu úcty a respektu, která rovněž zvyšuje jejich produktivitu. Téměř samozřejmostí by pak měl být firemní vánoční večírek nebo alespoň setkání u oběda. Zde ovšem platí, že by se akce měla konat nejlépe v pracovní době, aby se pak zaměstnanci ve svém volnu mohli věnovat rodině a blízkým.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv