Dočkáme se bezdrátového dobíjení baterií na dálku?
01. 08. 2017 - Redakce
Bezdrátové dobíjení baterií, založené na principu elektromagnetické indukce mezi dvěma cívkami, není nijak novou technologií. Již dlouhou dobu se používá například u elektrických zubních kartáčků, které se automaticky dobíjejí po odložení do stojánku. Větší význam ale bezdrátové nabíjení získalo až s dostupností této technologie v moderních smartphonech. Dobíjení mobilních telefonů jejich odložením na speciální podložku nebo do dobíjecího stojánku je velmi komfortní, především proto, že nemusíme neustále manipulovat s kabelem nabíječky.
Pro bezdrátové dobíjení je dnes nejčastěji využíván standard Qi, který vyžaduje použití nabíjecí podložky a indukční cívky zabudované v zadním krytu smartphonu. „Systém Qi umožňuje bezdrátový přenos elektrické energie nejvýše na vzdálenost kolem čtyř centimetrů, ale při dobíjení baterií smartphonů je třeba počítat se sníženou účinností oproti klasickým nabíječkám. Dobití baterie smartphonu do plné kapacity tedy trvá o něco déle,“ vysvětluje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do mobilních přístrojů.
Z nabídky na současném trhu podporují bezdrátové nabíjení především špičkové modely smartphonů od jihokorejských výrobců Samsung a LG. Některé modely smartphonů lze o funkci bezdrátového dobíjení rozšířit s pomocí speciálních dobíjecích cívek vkládaných pod zadní kryt přístroje. Současně je ale k dispozici celá řada různých bezdrátových nabíječek s podporou standardu Qi, včetně například zařízení určených k montáži přímo do pracovního stolu, která najdeme třeba i v sortimentu švédského výrobce nábytku IKEA. „Hlavním problémem bezdrátového dobíjení ve vztahu k bateriím mobilních telefonů je značný nárůst počtu nabíjecích cyklů, pokud smartphone při běžném používání opakovaně pokládáme na dobíjecí podložku,“ upřesňuje Radim Tlapák z BatteryShop.cz. Běžná životnost Li-Ion baterie je kolem 500 dobíjecích cyklů, takže časté odkládání smartphonu na dobíjecí podložku může vést k rychlejšímu opotřebení baterie a nutnosti její výměny.
Budoucnost bezdrátového dobíjení
Technologie bezdrátového dobíjení se v současné době vyvíjí především dvěma směry. Tím prvním je využití elektromagnetické indukce k dobíjení elektromobilů a hybridních vozů – buďto při stání na parkovacím místě, nebo i během jízdy po silnici. V prvním případě, podobně jako u smartphonů, nahrazuje bezdrátové dobíjení manipulaci s kabelem z elektrické zásuvky, ve druhém pak bezdrátová technologie prodlužuje dojezd elektromobilů.
Dalším zásadním směrem vývoje bezdrátového dobíjení malých elektrických spotřebičů je možnost bezdrátového přenosu elektrické energie na vzdálenost delší než několik centimetrů. „Na letošním veletrhu CES představila firma Energous funkční řešení bezdrátového dobíjení na vzdálenost několika desítek centimetrů a prezentovala plán zvýšení dosahu až na pět metrů,“ dodává Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz. Při přenosu elektrické energie na velkou vzdálenost již nelze využít princip elektromagnetické indukce, proto společnost Energous sází na radiové vlny a speciální dobíjecí čipy, kterým budou koncová zařízení osazena. Pokud se tento způsob dobíjení baterií na dálku prosadí, můžeme se v budoucnu těšit nejen na bezdrátově dobíjené smartphony a tablety, ale třeba také sluchátka, klávesnice, myši a další každodenně používaná drobná elektronická zařízení. Zatím se ovšem výzkum a vývoj v této oblasti bude muset vypořádat s problémy účinnosti bezdrátového dobíjení a rovněž i vlivem bezdrátového přenosu elektrické energie na samotné uživatele takto dobíjených přístrojů.
Bezdrátové dobíjení pro iPhone 8
V souvislosti s bezdrátovým dobíjením baterií na vzdálenost několika desítek centimetrů se často hovoří o spolupráci mezi společnostmi Apple a Energous. Je totiž téměř jisté, že nový iPhone, zatím označovaný jako iPhone 8 nebo iPhone X, jehož uvedení na trh se očekává letos na podzim, bude jako první model kalifornského výrobce opatřen právě bezdrátovým dobíjením. Použití systému firmy Energous by bylo obrovským technologickým skokem, ovšem stejně tak je možné, že Apple vsadí na osvědčenou technologii Qi. Nový iPhone 8 je desátým modelem iPhonu (proto také označení „X“) a nejen fanoušci smartphonů s logem nakousnutého jablka od něj očekávají opravdu převratné inovace.