Rubrika | Tipy a rady, Zdraví

Dítě zvykejte na vodu postupně. Základem výuky je neděsit

20. 01. 2016 - Redakce

Během zimy, kdy děti venku příliš dlouho nevydrží, je ideální čas naučit je plavat. Je ovšem potřeba vybrat správné místo i techniku výuky. Obzvlášť v chladnějších měsících musí být voda příjemně teplá. Pro děti je navíc důležitá i zábavná forma učení. Už dávno totiž neplatí, že dítě se nejlépe naučí plavat hozením do vody. Pokud rodiče nepodcení přípravu a potomkům vodu nezprotiví, v létě s nimi v ní budou moct bez problémů řádit.

Jak rychle se děti naučí plavat, záleží především na rodičích. Nejsnáze se potomci seznamují s vodou v kojeneckém věku, kdy jim teplá voda připomíná prostředí mateřského lůna a nemají strach. O vhodnosti či nevhodnosti plavání s dětmi v tomto věku se odborníci stále přou. Rodiče tak často nechávají výuku pro děti starší dvou let. Než však s potomkem zamíříte k bazénu, musíte si být především jistí jeho zdravotním stavem. Děti s dýchacími obtížemi, kožními vyrážkami či poruchami imunity by se vodě zatím měly vyhnout. Navíc je třeba ohlídat si prostředí, ve kterém s dítětem budete plavat. Voda by měla být teplá, vhodná i pro kojence, s minimálním obsahem chlóru. Po plavání dítě osprchujte a nezapomeňte natřít krémem či olejem.

Podle odborníků nemá až do tří let smysl děti vodit k vodě s přesvědčením, že se za dvě odpoledne naučí perfektně plavat. Pokud nezačnou plavat v kojeneckém věku, musíte být opatrnější a s vodou je seznámit postupně. Dvou a tříleté děti už se vody často bojí. „Ideální je začínat například hrou v nízkém dětském bazénu nebo na schodech, kam umístíte pár hraček, radí Petr Pavlacký, ředitel Aqualandu Moravia. Hračky na schodech postupně posouvejte níž, aby se děti naučily namáčet celé tělo. Na pozvolné potápění jsou ideální i hry jako spadla lžička do kafíčka. „Děti si například u nás v akvaparku mohou hrát ve dvou dětských bazénech se zábavnými prvky, kde je voda navíc speciálně upravena pro citlivější dětskou pokožku,“ doplnil Pavlacký. Právě kvalita vody je podle něj pro děti důležitá, a proto dodává, že je potřeba vybrat si pro vodní radovánky s dětmi vhodné místo, kde je o kvalitu vody v maximální možné míře pečováno. Pro děti je pak známkou spokojenosti zábava, s kterou je učení vhodné propojit. Tak mohou děti získat k vodě kladný vztah. V každém případě by děti neměly vodu polykat a nabírat do úst, byť občasnému loknutí zpočátku zřejmě nezabráníte.

Vysvětlujte a stanovte záchranná místa

Po třetím roce života už dítě začíná být schopné koordinace a kombinace obtížnějších pohybů. Pokud je na vodu zvyklé, nebojí se namočit ani ponořit. Nejjednodušší je pro ně plavání pod vodou. Nepotřebují zde totiž žádnou plaveckou techniku a plavou přirozeně. Zkoušejte se proto potápět pro různé předměty a stanovujte body, kam má dítě doplavat. V momentu, kdy se dítě bez problémů pohybuje pod hladinou a plavat ho baví, se různé plavecké styly naučí bez problému za pár dní.

Na hladině začněte pokládáním na záda. Dítě tak zjistí, že ho voda unese. Navíc si při splývání může odpočinout. Poté, co se dítě naučí udržet nad hladinou a kopat nohama, se může přetočit na břicho. Ať už se následně budete učit prsa, kraul či motýlka, vždy se ujistěte, že pokládá hlavu na hladinu. Pokud potomka naučíte držet hlavu při plavání nad hladinou, osvojí si nezdravý návyk, kterého se bude těžko zbavovat. Nepřirozeně vystrčená hlava totiž nepřiměřeně zatěžuje krční páteř.

Odborníci na výuku plavání také radí nejprve dětem vysvětlit, co se bude dít a pohyb si ukázat na břehu. Než začnete s pohybem ve vodě, je dobré počítat od jedné do tří, aby se dítě mohlo připravit a vědělo, kdy začít. Je vhodné, aby měl potomek na dosah okraj bazénu či mělčinu, kde se může postavit. Ještě než začnete, ukažte si tato bezpečná místa.

Pokud jste začali výuku s rukávky, postupně je vyfukujte. Vždy se na tom ale s dítětem předem domluvte. Mělo by se totiž především cítit stále bezpečně. I proto je vhodné zvolit k výuce toho z rodičů či příbuzných, který je ve vodě jako doma, ovládá různé plavecké styly a nebojí se potápět. Pokud bude s dítětem ve vodě vyděšená maminka, která sama nikdy neopouští mělčiny, těžko vychová nebojácného dálkového plavce. „Je také lepší začít v uzavřeném prostoru bazénu. Plavání ve volné přírodě je totiž mnohem náročnější a problém s ním má i řada dospělých lidí. Kromě dobrých plaveckých schopností totiž vyžaduje i orientaci, schopnost odhadnout síly a zachovat chladnou hlavu, uzavírá Pavlacký.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv