Děti se svými rodiči cestují stále častěji, posilují se rodinné vazby a zlepšují znalosti ve škole
22. 09. 2015 - Redakce
V České republice aktuálně roste podíl rodin, které cestují se svými dětmi na zahraniční dovolenou. Tento trend podle odborníků na výchovu významně posiluje rodinné vazby. Cestování navíc pomáhá dětem i ve škole. Kromě možnosti zlepšování jazykové výbavy se zdokonalují v zeměpisných znalostech, seznamují se také se specifiky různých zemí a národů. Prodejci zájezdů či vybavení pro cesty potvrzují trend cestování s dětmi již od útlého věku.
Cestování dětí s rodiči již od útlého věku je podle odborníků soudobým fenoménem. Tento trend přímo souvisí s přirozeným vývojem společnosti, která se stále více globalizuje. „Při společném cestování se utužují rodinné vztahy, děti sdílejí zážitky a volný čas se svými rodiči. Dítě také není v okamžiku cesty rodičů takzvaně odložené a nenarušuje se intimní vztah mezi dítětem a rodičem,“ popisuje význam rodinného cestování Tomáš Čech, předseda České pedagogické společnosti a docent na Pedagogické fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Nárůst zájmu o společné cestování rodičů s dětmi potvrzuje i poptávka prodejců zájezdů. „Zájem o rodinné dovolené za uplynulých pět let významně narostl. Trend cestování rodin s dětmi potvrzuje i zvyšující se průměrný počet osob na jednu objednávku, který letos v létě dosáhl tří cestujících na smlouvu,“ potvrdil nárůst zájmu o rodinné dovolené Michal Tůma, marketingový ředitel z cestovní agentury Invia, která je největším prodejcem dovolených přes internet na českém trhu.
Cestovní kanceláře na vzniklý trend reagují a nabídku zájezdů přizpůsobují požadavkům rodin s malými dětmi. V katalozích lze běžně narazit na označení rodinná dovolená nebo baby friendly pobyt. Klienti v tomto případě očekávají možnosti zapůjčení dětských postýlek, židlí či chůviček. „Turisté při cestování s dětmi volí dovolenou s písčitou pláží, mělkým přístupem do moře a zábavními aktivitami v okolí hotelu. Klientům doporučujeme, aby volili destinace, kde délka letu je v rozmezí dvou až tří hodin. Proto je u rodin oblíbené Řecko, Chorvatsko, Itálie nebo Bulharsko,“ informoval Michal Tůma z cestovní agentury Invia.
Za nárůstem zájmu o cestování s dětmi stojí právě zjednodušení podmínek pro rodiče a zvyšující se kvalita a dostupnost dětského vybavení určeného na cesty. Bohatý výběr těchto produktů potvrzují i tuzemští výrobci dětského zboží.„Na trhu v současnosti existuje nepřeberné množství dětských autosedaček, kočárků a cestovních postýlek, které jsou vyráběny za účelem lehké manipulace a maximálního pohodlí právě při cestování,“ uvedl k trendu cestování s malými dětmi Lukáš Fiala ze společnosti Britax Römer, která se zaměřuje na výrobu dětských autosedaček. Kromě komfortu kladou zákazníci podle něj důraz také na bezpečnost zboží.„Lidé mají zvýšené nároky například na kvalitu dětských autosedaček. Každý druhý rodič se už zajímá, zda má autosedačka patřičný certifikát, který potvrzuje splnění všech bezpečnostních norem,“ dodal Fiala.
Odborníci navíc upozorňují, že zážitky z cestování mohou děti využít při školním vzdělávání. Seznámí se totiž se zeměpisnými a kulturními specifiky jednotlivých zemí. Zkušenosti mohou uplatnit i v hodinách cizích jazyků, při referátech nebo v rámci takzvaných projektových dnů, kdy mohou využít fotografie či jiné artefakty dovezené z cest. „Samotné cestování také formuje nové kompetence dětí, a to jak ve vztahu k samotnému cestování, jako je například seznámení se s prostředím letiště, tak též z hlediska poznání nových vztahů, životních rolí,“ uvedl k významu cestování dětí Tomáš Čech z České pedagogické společnosti. „Při cestování s dětmi je však dobré zvážit otázku, zda je dítě vždy schopno všechny podněty dostatečně zpracovat a zda není zvolené cestování na vyvíjející se dětský organismus náročné,“ doplnil Čech.