Dárci krve musejí být v kondici. Důležitý je odpočinek i dostatek železa
17. 09. 2019 - Redakce
Hodina času, 450 ml krve a poté pocit k nezaplacení. Přestože jsou dárci krve stále potřeba, ne každý se jím může stát. Transfuzní oddělení totiž přijímají pouze zájemce s pevným zdravím. Jak by se o sebe dárci měli starat, aby jejich krev mohla být prospěšná i mimo jejich žíly?
Dárcovství krve probíhá nejčastěji v nemocnicích, které samy určují pravidla odběru. Ta se vesměs neliší. Dobrovolníci musejí mít mezi osmnácti a pětašedesáti lety, minimální hmotnost 50 kg, nesmějí být nemocní nebo po vážné nemoci, jako je žloutenka či malárie. Z řad zájemců jsou vyloučeni také například uživatelé drog, alkoholici nebo těhotné a kojící ženy.
Ženy, pozor na železo
Přesto se může stát, že vás lékaři po odebrání kontrolního vzorku pošlou domů. Krevní obraz totiž může ukázat, že dárce není v tak dobré kondici, jako se cítí. Například ženy jsou často z odběrů vylučovány kvůli nedostatku železa v krvi. Přibližně po měsíci většinou mohou nabídnout krev znovu. Do té doby je ale potřeba tento prvek v krvi zvýšit, a to především vhodnou stravou. Mezi doporučené potraviny se řadí červené maso a vnitřnosti. Pro vegetariány a vegany je získání železa obecně složitější. Bohaté jsou na tento prvek ale například mořské řasy, pivní kvasnice nebo jáhly. K prostředkům, které mohou upravit stav krve, kdy jsou v nedostatku červené krvinky a krevní destičky, patří i některé byliny, například dangšen či gemmoterapeutikum z tamaryšku nebo jedle. Celkově pomáhá krevní obraz upravit směs bylin zvaná Leukostop.
Dalším důvodem k dočasnému vyloučení z řad dárců krve může být nastupující nemoc, kterou člověk zatím necítí, ale lékaři ji podle markerů v krvi rozeznají. Pár dní před samotným darováním je proto dobré poslouchat své tělo, nepřepínat se, dostatečně se oblékat, ale také to nepřehánět s alkoholem ani tučnými jídlem, které by se mohlo na kvalitě krve podepsat. Pokud ani tak nebudete k odběrům připuštěni, je dobré upozornění lékařů nepodcenit a na pár dní si odpočinout v klidovějším režimu. K prostředkům, jež povzbuzují imunitní systém, a tím zabraňují vzniku nemocí, patří některé bylinné produkty. Mezi ty imunitu upravující řadíme eleuterokok, černý rybíz, lesní bez nebo ořešák královský. Dále nám mohou pomoci ty, které zabraňují vniknutí infekce do těla, jako je lichořeřišnice, česnek, extrakt ze semene grepu či gemmoterapeutikum z vrby. Vhodné jsou také ty, které nám mohou zlepšit stav nervového systému, tedy kupříkladu třezalka, lípa, bělotrn a javor babyka.
Odpočinek na prvním místě
I pro zdravého člověka je odebrání 450 ml krve citelným zásahem do fungování organismu. Na to je potřeba myslet a po odběru tělo šetřit. Lékaři doporučují se po celý den vyhnout sportu, fyzické námaze a zvýšit příjem tekutin i výživného jídla. Krev se v těle obnovuje přirozenou cestou a muži mohou k dalšímu odběru přijít znovu již za tři měsíce, ženy za čtyři. Obnově krve lze napomoci také přírodní cestou. Důležité je podpořit všechny složky krve, ať už červené, či bílé krvinky a krevní destičky. Tvorbu červených krvinek podpoříme užíváním gemmoterapeutika z tamaryšku, jedle nebo ženšenu. K tvorbě krevních destiček nám pomůže gemmoterapeutikum z topolu, habru či tamaryšku. Bílé krvinky pak podpoří gemmoterapeutikum z vinné révy. Celkově tvorbě krve napomáhá směs bylin Leukostop a withanie.