Bez testosteronu se ženy neobejdou. Ovlivňuje plodnost, kondici i náladu
19. 12. 2024 - Redakce
Ačkoliv si lidé obvykle hormon testosteron spojují s mužským pohlavím, pravdou je, že se bez něj neobejdou ani ženy. Potřebují ho k udržení zdraví, vitality a hormonální rovnováhy. Víte, co způsobí jeho nedostatek? Jak se u žen projevuje nadbytek testosteronu? A proč je tento hormon klíčový pro plodnost?
Hladina testosteronu se zjišťuje z krve
Testosteron, který je často vnímán výhradně jako mužský hormon, má v ženském těle řadu zásadních funkcí. „Zdravá hladina testosteronu je pro ženy nezbytná. Pomáhá například udržovat svalovou hmotu, podporuje hustotu kostí, reguluje náladu a také ovlivňuje libido. Hladina testosteronu je u žen přibližně dvacetkrát nižší než u mužů a nejvyšších hodnot dosahuje v ranních hodinách,“ vysvětluje renomovaný gynekolog a sexuolog MUDr. Pavel Turčan, Ph.D., který mimo jiné působí na pozici odborného ženského lékaře a sexuologa v poradně společnosti Vegall Pharma. Testosteron, který produkují vaječníky, nadledvinky a v menší míře i tuková tkáň, také přispívá ke správné hladině krevního cukru a metabolismu tuků. Jak vysokou hladinu hormonu v těle máte, zjistíte pomocí krevního testu.
Máte testosteronu málo? Budete tloustnout a špatně spát
Problém nastává, pokud hladina testosteronu klesne pod stanovenou normu. Ženy to pak pocítí například tím, že jim výrazně ubude energie, ztratí fyzickou sílu nebo se zhorší kvalita jejich spánku. Samozřejmě se to promítne také do sexuálního apetitu, který ženám poklesne. „Nedostatek testosteronu bývá u žen někdy přehlížen, ale jeho vliv na celkové zdraví je nezanedbatelný,“ upozorňuje lékař. Snížená hladina tohoto hormonu také ovlivňuje metabolismus, což může vést například k přibírání na váze nebo k potížím s regulací krevního cukru. Ještě výraznější může být tento deficit u žen v menopauze, kdy klesá činnost vaječníků a přirozeně se snižuje produkce hormonů. V případě, že se ženy s těmito obtížemi potýkají, měly by podpořit svou hormonální rovnováhu zdravým životním stylem. Důležitý je pravidelný pohyb, vyvážená strava a dostatek kvalitního spánku. Vhodné je rovněž zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na fytoestrogeny a mateří kašičku, které mohou organismu doplnit například přírodním preparátem Sarapis Soja.
Přemíra testosteronu přináší akné, chlupatění i neplodnost
Dobrá však není ani vyšší hladina hormonu testosteronu označovaná jako hyperandrogenismus. Jak ji poznat? Projevuje se například zvýšenou tvorbou akné či nadměrným ochlupením v obličeji a na těle v oblastech, které jsou typické pro muže (na hrudníku, zádech nebo třeba rukou). Ženy s vyšší hladinou testosteronu mohou mít hrubší hlas nebo se u nich problém projeví padáním vlasů. „Ženám se přemíra testosteronu promítne i do menstruace, která bývá často nepravidelná, dokonce se může ztratit úplně. Dalším problémem je snížená plodnost, kdy ženě vinou vyšší hladiny mužských hormonů nedozrávají vajíčka. Rovněž je může trápit zvětšený klitoris nebo změna v chování,“ vysvětluje lékař s tím, že tyto ženy bývají soutěživější, agresivnější a více inklinují k rizikovému jednání. Jednou z hlavních příčin vyšší hladiny testosteronu je syndrom polycystických ovarií (PCOS), který ovlivňuje hormonální rovnováhu ženy, stejně jako její psychiku. Další riziko představuje obezita, při níž tělo produkuje nadměrné množství inzulínu, což stimuluje produkci testosteronu. Tento stav poté může vést až k rozvoji metabolického syndromu, zvýšenému riziku cukrovky druhého typu nebo kardiovaskulárním onemocněním.
Zacvičte si a vyhoďte cukr
Hormonální rovnováha, tedy i normální hladina testosteronu, je pro zdraví každé ženy klíčová. Pokud se potýkáte s příznaky hormonální dysbalance, první krok by měl vést směrem k úpravě životního stylu. V jídelníčku by neměly scházet potraviny bohaté na vlákninu, zdravé tuky a fytoestrogeny, které příspívají k normální hladině hormonů. Naopak je vhodné z lednice a spíže vyřadit rafinované cukry, masné výrobky a vysoce zpracované potraviny. Ideální je tuto změnu podpořit také dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu, který pomáhá jak fyzičce, tak psychice. Pokud má žena testosteronu příliš, může pít bylinné čaje z máty a ženšenu nebo si dopřát lněná semínka či jablka. Zvýšit hladinu testosteronu pak pomáhá zmiňovaný pohyb, zejména vyvážená kombinace kardia a posilování, samozřejmě v rozumné míře.