Až 75 % žen nedosáhne při sexu orgasmu. Na vině je společenské vnímání ženské sexuality, kvalita styku i sexismus
05. 08. 2016 - Redakce
Problematika ženského orgasmu je dnes stále podceňovanou záležitostí, o které se ve společnosti příliš nemluví. I kvůli tomu není schopno tak vysoké procento žen během sexuálního styku dosáhnout uspokojení. Potvrzují to i nejnovější studie, dle kterých dosahuje při sexu vyvrcholení 57 % žen, a to jen občas. Ze studie amerického Centra plánovaného rodičovství zase vyplývá, že 75 % žen není schopno při samotném pohlavním styku dosáhnout uspokojení a 5 % žen jej nezažilo nikdy. Podle odborníků má na ženský orgasmus vliv délka soulože a to, do jaké míry je jejich partner sexuálně sobecký.
5 % žen nikdy nezažilo orgasmus
Problém žen dosáhnout orgasmu je v dnešní době stále aktuálním, přitom z mnoha stran podceňovaným tématem. Podle studie, kterou v roce 2015 provedl časopis Cosmopolitan, dosahuje při sexu vyvrcholení jen 57 % žen, a to jen občas. Podle studie amerického Centra plánovaného rodičovství z roku 2009 dokonce až 75 % žen není při samotném pohlavním styku vůbec schopno dosáhnout uspokojení a 5 % žen jej nezažilo nikdy. „Ženy potřebují k dosažení orgasmu průměrně 12 minut. To se však týká pouze vaginálně vzrušivých žen, kterých je pouze 13 %. Samotný pohlavní styk tedy není klíčem k úspěšnému orgasmu. K němu ženám pomáhá zapojení partnerových rukou nebo erotických pomůcek. Pro kvalitní sexuální uspokojení je pro obě strany důležitá také předehra a doba trvání soulože,” vysvětlil Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon, který v tuzemsku testuje a prodává sexuální pomůcky.
Ženy předstírají orgasmus, aby ukončily špatný sex
Předstíraný orgasmus je podle expertů dalším tématem, o kterém se ve společnosti příliš nehovoří. Přesto se týká mnoha žen. Například v České republice předstírá orgasmus až 70 % žen, jak vyplývá z dlouhodobého průzkumu Sexuologického ústavu 1. LK UK a VFN v Praze. Bezmála 80 % žen přitom předstírá vyvrcholení až v polovině případů, kdy mají pohlavní styk. Podle odborníků to však nemusí nutně znamenat, že žena chce ujistit partnera o dobrém výkonu a zvýšit mu tím sebevědomí. Předstírání naopak slouží jako kontrolní nástroj pro nechtěný pohlavní styk. Vyplývá to ze studie, kterou zpracovala Britská psychologická společnost. Ukázalo se, že ženy často předstírají vyvrcholení, aby urychlily partnerův orgasmus a ukončily styk, který jim není příjemný.
Sexismus partnera narušuje schopnost ženy dosáhnout orgasmu
Magazín Archives of Sexual Behaviour nedávno zveřejnil novou studii, která zkoumala vztah mužského sexismu a ženského orgasmu. Sexismus lze podle odborníků definovat jako dobrovolnou činnost, ke které jsou ženy vědomě svolné, a podporují myšlenku, že ženské pohlaví je křehké, a proto potřebuje mužskou péči. Výzkum odhalil, že ženy, které jsou svolné k sexistickému a dominantnějšímu chování partnera, méně prosazují své sexuální potřeby a málokdy dosahují orgasmu. „Tento znepokojivý trend má částečně sociální kořeny. Souvisí totiž s modely vnímání ženské sexuality, které nastolují produkty Hollywoodu a pornografického průmyslu. Současná kultura tak klade větší důraz na chování, které vede k uspokojení muže než ženy,” upozornil Adam Durčák ze sexshopu Růžový slon. „Abychom se jako společnost oprostili od stereotypů a sexismu, musíme si uvědomit, že žena i muž jsou si rovnocenní. To platí samozřejmě i v sexu,“ dodal Durčák.
Sex je dluhem muži, myslí si i dnes některé ženy
Benevolentní sexismus je však jen jedním z negativních faktorů ve vztahu mezi mužem a ženou. Ženy, které jej schvalují, také častěji podporují problematické představy o vztahu, například že žena dluží muži sex. Ve studii, kterou v roce 2011 zveřejnil magazín Journal of Sex Research, bylo zjištěno, že partnerské dvojice, které oboustranně schvalují myšlenku sexismu, považují sex za právo muže a povinnost ženy. Tito lidé navíc obvykle nepovažují znásilnění v manželství za trestný čin v pravém slova smyslu. Další výzkum zveřejněný v loňském roce v magazínu Women and Health odhalil, že vysokoškolští studenti, kteří podporují benevolentní sexismus, vnímají méně sex jako způsob potěšení a více jako nástroj partnerského vztahu. Zjistilo se také, že vysokoškolské studentky, které jsou svolnější k benevolentnímu sexismu partnera, méně používají kondomy.