Víte, jak se starat o pozlacené šperky? Sundejte je při sportu i úklidu a neskladujte je v koupelně
30. 01. 2025 - Redakce
Pozlacené šperky nabízejí lesk, styl a eleganci jako ty z čistého zlata, avšak vaši peněženku tak neprovětrají. Aby vydržely krásné dlouhé roky, měli byste jim však věnovat náležitou péči a dodržovat jednoduchá pravidla. Víte, proč si je raději sundat při úklidu? Zda je skladovat spolu s dalšími šperky? A jak jejich krásu ovlivní vysoká vlhkost?
Krása s nižší cenovkou
Pozlacené šperky jsou šperky z jiného kovu (například stříbra), na který je nanesena tenká vrstva zlata. Výhodou pozlacených šperků je jejich nižší pořizovací cena, díky níž si můžete dopřát krásné a elegantní doplňky, aniž byste museli investovat vyšší částky. Jako všechny šperky však i ty pozlacené vyžadují péči. „Pozlacené šperky jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají krásný design za dostupnou cenu. Zároveň je však třeba se o ně náležitě starat a dodržovat základní pravidla. Díky tomu si svou krásu mohou uchovat léta,“ potvrzuje Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI. Na co si tedy v případě pozlacených šperků dát pozor?
- Chraňte šperky před chemikáliemi
Chemikálie jsou nepřítelem všech šperků, těch pozlacených nevyjímaje. Nemluvíme však jen o práci a kontaktu s čisticími prostředky, které mohou být velmi agresivní, řeč je také o parfémech, lacích na vlasy nebo třeba o natírání se tělovým mlékem. Abyste zachovali krásu šperku, jeho vysoký lesk, barvu a odolnost co nejdéle, je důležité šperky nasazovat až po dokončení líčení, úpravy vlasů nebo po úklidu domácnosti. „Přímý kontakt pozlacených šperků s chemikáliemi může vést k jejich předčasnému opotřebení. Proto je lepší šperky odkládat nejen při úklidu, líčení nebo sprchování, ale třeba také při vaření,“ radí Dominika Šťovíčková s tím, že tento postup prodlouží jejich životnost.
- Klíčem je správné skladování
Správné skladování je velmi důležité u všech typů šperků. Pozlacené šperky však mohou být na mechanické poškození a vlivy prostředí ještě citlivější, proto je důležité, aby byly skladovány s péčí. Ideální volbou je šperkovnice s měkkým vnitřním povrchem, která minimalizuje tření mezi jednotlivými klenoty. Pokud šperkovnici nemáte, můžete použít i měkké látkové pytlíčky. „Pokud to jde, vyhněte se tomu, aby se šperky vzájemně dotýkaly. Tření může vést k poškrábání tenké zlaté vrstvy, a tím i ke ztrátě lesku,“ doporučuje Dominika Šťovíčková. Šperkům svědčí skladování na suchém a temném místě, vyhněte se tedy skladování například v koupelně, kde je vysoká vlhkost.
- Šperky čistěte šetrně
Pravidelná a správná péče o pozlacené šperky je klíčem k jejich dlouhé životnosti. Při čištění proto používejte jemné hadříky na šperky, které nepoškrábou citlivý povrch. V případě, že jste si šperk znečistili více, mu můžete připravit jemnou mýdlovou lázeň s teplou vodou a následně jej opět osušit měkkým hadříkem. Nikdy na pozlacené šperky nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky, hrubé kartáčky nebo silné chemikálie. „Nevhodné čištění, ať už nesprávnými prostředky, nebo silným drhnutím, může zlatou vrstvu trvale poškodit. Skutečně tedy stačí jemně šperk otírat, tím jej zbavíte nečistot a obnovíte lesk,“ zdůrazňuje Dominika Šťovíčková.
- Pozor na vlhko a teplo
Dalšími faktory, které mohou zkrátit životnost pozlacených šperků jsou vlhkost a vysoké teploty. Chlorovaná voda v bazénech, slaná voda v moři nebo také váš vlastní pot, to vše může zlatou vrstvu narušit. Následně může dojít ke zmatnění, ztrátě lesku šperku, či dokonce k otěru zlaté vrstvy. Proto je důležité šperky před sportem, plaváním nebo také saunováním sundat. „Kombinace vlhkosti a tepla představuje pro pozlacené šperky dvojnásobnou zátěž. Šperky je proto ideální sundat při jakékoliv činnosti, kde mohou přijít do kontaktu s vlhkem nebo agresivními látkami. Častou chybou je také skladování šperků v koupelně, což právě kvůli vlhkosti není vhodné,“ uzavírá Dominika Šťovíčková.