Rubrika | Naše téma

Vybíráte první náušničky? Dejte pozor na velikost i materiál, důležité je také zapínání

25. 11. 2024 - Redakce

Výběr dětských náušnic je rozhodně více než jen otázkou stylu. Rodiče by totiž měli brát v potaz nejen design, ale také bezpečnostní prvky, materiál, velikost nebo typ zapínání, aby minimalizovali riziko podráždění či poranění. Víte, na jaké kovy si dát pozor? Které zapínání je nejbezpečnější? A na co myslet při volbě velikosti náušnice?

Rada: Volte hypoalergenní materiály

Pokožka malých dětí je citlivá a snadno u ní dojde k podráždění. To by měli mít rodiče na paměti i v případě volby prvních náušnic. „Měly by být vyrobeny z kvalitních materiálů, z cenných kovů, což minimalizuje riziko podráždění. Určitě nejsou vhodné náušnice z levných slitin, ty mohou mimo jiné obsahovat nikl, který patří mezi časté alergeny,“ radí Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI, která nabízí originální stříbrné náušnice bez obsahu niklu. Pozor si dejte také na šperky, které nesou označení „silver plated“. Tyto šperky jsou totiž pouze postříbřené, nikoliv stříbrné, a jejich tělo tvoří obvykle slitina z mědi, niklu nebo cínu. Jakmile se tenká povrchová vrstva stříbra setře, dostane se pokožka dítěte do kontaktu s těmito slitinami. Zejména problémový nikl pak může dítěti způsobit alergickou reakci.

Rada: Zkontrolujte zapínání

Kromě materiálu je v případě dětských náušnic velmi důležitý typ uzávěru. Nejbezpečnějším zapínáním je takzvané balónkové, které se šroubuje zezadu náušnice. Tento typ je totiž nejméně náchylný k náhodnému uvolnění a následné ztrátě náušnice, což je v případě dětí, které mnoho času tráví běháním, šplháním, sportováním a dalšími fyzicky náročnými aktivitami, dvojnásob důležité. Kromě rizika ztráty přitom hrozí rovněž nebezpečí poranění ostrými částmi u těch typů zapínání, která se uvolní. Dále je v případě dětských náušnic velmi oblíbené i zapínání typu brizura.

Rada: Pozor na velikost

Při vybírání náušnic se obvykle člověk na první dobrou řídí svým vkusem. Nejinak je tomu i v případě těch, které budou zdobit dětská ouška. Přesto je dobré brát v potaz i další parametry, od nichž je v případě náušnic pro dospělé možné částečně odhlédnout. Důležitá je například velikost náušnic. Jelikož jsou dětské lalůčky jemné a drobné, náušnice by neměly být příliš těžké, aby propíchnutou dírku i uši zbytečně nenamáhaly. Dítě by o tom, že má nějaké náušnice, v ideálním případě nemělo ani vědět. Rozměrnější náušnice by navíc překážely při hře i sportování a je zde také vyšší riziko, že se o něco zachytí a dítě se poraní. Tvary náušnice se hodí spíše zaoblené, aby se minimalizovalo riziko zachycení nebo poranění.

Rada: Nezapomínejte na hygienu

Pravidelná péče o dětské náušnice je nezbytná, jelikož na jejich povrchu rády ulpívají nečistoty, prach nebo třeba zbytky potu a mazu, které jsou živnou půdou pro bakterie. Pak chybí již jen krůček k zanícení a rozvinutí infekce. Náušnice je proto potřeba pravidelně omývat, a to nejlépe v jemném dezinfekčním prostředku či v mýdlové vodě. Stejně tak je nutné udržovat v čistotě samotné uši dítěte. Pokožka dětí je totiž citlivější a snadněji se podráždí, a to hlavně tehdy, když je náušnice nově usazena. Ranka se může hojit 6 až 12 týdnů, úplné zahojení však může trvat až rok.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv