Trpíte bolestivou menstruací? Zbavte se křečí teplem, mateří kašičkou a posílením pánevního dna
09. 11. 2023 - Redakce
Ostré křeče v podbřišku, tlak, tupé pobolívání či třeba mravenčení až do stehen. I tímto nepříjemným způsobem o sobě dává menstruace každý měsíc vědět. Přestože jsou menstruační bolesti poměrně běžným jevem, neznamená to, že neexistují metody, jak si od nich ulevit. Víte, jakou roli hrají prostaglandiny? Jak může pomoci mateří kašička? A kdy je vhodné navštívit lékaře?
Bolest podbřišku může značit zánět, infekci, endometriózu i myom
Bolesti v podbřišku mohou mít nejrůznější důvody. Může se jimi hlásit o slovo infekce močových cest, vaječníků či třeba zánět děložního hrdla. Také to může značit přítomnost endometriózy, tedy stavu, kdy se sliznice z dutiny děložní dostane k jiným orgánům – kupříkladu k vaječníku nebo pobřišnici – a následně reaguje na hormonální cyklus stejně jako ta v děloze, což působí potíže. „Bolesti podbřišku mohou signalizovat také například cysty na vaječníku. Zdrojem nekomfortu pak může být rovněž přítomnost křečových žil v oblasti kolem dělohy, které se častěji objevují u žen po porodu,“ vysvětluje renomovaný gynekolog MUDr. Pavel Turčan. Zapomínat však nesmíme ani na možnou přítomnost nezhoubného nádoru myomu. Zejména pokud roste směrem k vazům v oblasti dělohy, může být tento stav velmi bolestivý.
Za bolestmi stojí prostaglandiny, děloha odlučuje sliznici
Přesto je však nejčastější příčinou bolestí v oblasti podbřišku menstruace. V roce 2019 byla provedena studie, v rámci které více než 84 % oslovených žen potvrdilo, že trpí bolestivými měsíčky.1 Především v období těsně před příchodem krvácení a v průběhu prvních dní menstruace může být bolest i velmi intenzivní, výjimkou však nejsou ani obtíže trvající po celou dobu krvácení. Příčinou je vyplavení prostaglandinů (hormonům podobné látky), které spouštějí děložní stahy. A proč se děloha stahuje? Jednoduše řečeno se snaží oddělit horní vrstvy sliznice, které pak spolu s krví odcházejí z těla. Tyto kontrakce však způsobují nižší prokrvení dělohy a rovněž se kvůli nim stlačují krevní cévy. To vše je bolestivé. „Pokud se jedná o mírnou a snesitelnou bolest, která není pro ženu omezující, jde o normální stav. Ve chvíli, kdy je bolest doprovázena například nevolností či závratí, případně je natolik silná, že ženě znemožňuje běžné fungování, je určitě vhodné obrátit se na lékaře,“ radí MUDr. Turčan. Přestože je menstruační bolest normální, není třeba ji měsíc co měsíc snášet. Jaké úlevné prostředky tedy ženy mohou volit?
TIP 1. Dopřejte si úlevné teplo
Pomineme-li klasickou metodu úlevy, jíž jsou léky od bolesti, mohou ženy s křečemi vsadit například na teplo. Dopřejte si horkou sprchu nebo teplou koupel, které pomohou uvolnit sevřené svaly a ulevit od křečí a napětí. Pokud vám představa „mokrého tepla“ není příjemná, zkuste například termofor, elektrickou deku nebo teplé obklady na břicho a bedra. Jen pozor – pokud máte silnou menstruaci, teplo si nedopřávejte zbytečně dlouho. Rozšiřuje totiž cévy a krvácení pak může ještě zesílit.
TIP 2. Omezte kofein a cukr, posilněte se vitaminem B a mateří kašičkou
Skvělým způsobem, jak ovlivnit průběh menstruačního cyklu a s ním spojené bolesti v podbřišku, je úprava stravy. Byť tato metoda nemá tak bleskové účinky jako užití léku na bolest, rozhodně je přirozenější a z dlouhodobého hlediska i vhodnější. Například v týdnu před začátkem menstruace omezte konzumaci kofeinu a alkoholu. Raději je nahraďte třeba meduňkovým a třezalkovým čajem, které mají tišící účinky. „Celkově omezte také nadměrný příjem rafinovaného cukru a bílé mouky. Namísto toho se soustřeďte na příjem vitaminů skupiny B či hořčíku, které přispívají k psychické pohodě a pomáhají snižovat podrážděnost. Vsadit můžete také na sóju a vzácnou mateří kašičku, která pomáhá vyrovnat hormonální hladiny,“ radí lékař s tím, že pokud chcete mít jistotu, že tělu tyto potřebné látky dodáváte v dostatečném denním množství, pomozte si kvalitními doplňky stravy Sarapis Mensis.
TIP 3. Sportem ku zdraví!
Ukazuje se, že ženy, které jsou fyzicky aktivní a věnují se sportu, trpí na menstruační bolesti méně. Dokazují to i výsledky studie z roku 2021, v níž nejméně nepříjemných příznaků spojených s menstruací pociťovaly právě sportovkyně.2 Jednou z příčin bolestivých měsíčků totiž mohou být také ochablé svaly pánevního dna. Zkuste proto do své rutiny zařadit také pravidelný pohyb. Přímo na prokrvení pánevního dna a snížení napětí jeho svalů jsou vhodné cviky podle rehabilitační specialistky Ludmily Mojžíšové, případně speciální Kegelovy cviky či třeba pilates. Skvělou volbou jsou však i svižnější procházky na čerstvém vzduchu nebo běh.
TIP 4. Byliny a aromaterapie
Sportujete, nahříváte se, ale stále to nepomáhá? Pak obraťte svůj zrak k přírodě a vsaďte na bylinky. Pro úlevu od bolestivých křečí si uvařte čaj z kontryhelu, případně z listů maliníku. Na podporu psychiky a celkové zklidnění využijte třezalku (ta se také označuje jako přírodní antidepresivum) nebo kozlík lékařský. Bylinky však můžete využít také ve formě aromaterapie – v tom případě vyzkoušejte levanduli, jež zklidňuje a uvolňuje napětí, nebo třeba fenykl. Esenciální olej z této rostliny podporuje funkci ženského reprodukčního systému a má uklidňující vůni.