Pomalé spermie i vyšší riziko potratu u partnerky. Jak kouření marihuany ovlivňuje mužovu plodnost?
14. 05. 2020 - Redakce
Mezi nejčastější konzumenty marihuany patří nejen v České republice především muži v plodném věku. Pozornost vědců se tak často zaměřuje na to, jak moc takzvané „kouření trávy“ ovlivňuje jejich reprodukční možnosti – od kvality spermií a jejich schopnosti oplodnit ženské vajíčko až po případný vliv na ženino těhotenství.
Konopí je jednou z nejstarších kulturních plodin, kterou lidstvo využívá přinejmenším 12 000 let. Vyvinula se na jihozápadních svazích Himaláje, odkud se rozšířila prakticky do celého světa. Marihuanu prokazatelně znali již naši dávní předkové, od pravěkých sběračů a lovců až po neolitické zemědělce. Zmiňuje se o ní dokonce Bible i staroindické védy.
„Marihuana se po tisíciletí široce používala pro své léčebné a ‚spirituální‘ účinky. V Evropě již Řekové, severské i jiné národy v historii používali konopí ke zmírnění bolesti při porodu, zranění či při bolestech zubů. Nebezpečnou drogu z ní udělala až hysterie v postmoderní době. Teprve v posledních letech se konečně lékařské použití marihuany opět objevuje u nejrůznějších diagnóz. Ačkoliv její používání není zcela bez rizika, víme, že je její společenská škodlivost ve srovnání s alkoholem nesrovnatelně nižší,“ vysvětluje Kateřina Veselá, lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda. „Co se však týká lidského reprodukčního zdraví, objevují se důkazy o tom, že pro něj pravidelné užívání marihuany může mít závažné negativní důsledky,“ upřesňuje.
Pravidelné kouření marihuany zvyšuje riziko potratu až dvojnásobně
Znepokojivé výsledky přinesl loňský výzkum univerzity v Bostonu, který ukázal, že konzumenti marihuany mohou mít s reprodukcí závažné potíže. Do studie se zapojilo na 1 400 dvojic, které se rozhodly počít dítě. Bylo přitom zjištěno, že muži, kteří si dopřávají konzumaci marihuany alespoň jednou týdně, vystavují své partnerky až dvakrát vyššímu riziku samovolného potratu. Hlavním důvodem těchto potratů byla pravděpodobně degenerace spermií v důsledku kouření konopí. Poškozená spermie vajíčko sice dovede oplodnit, její vady ale zabrání správnému vývoji plodu a dojde k potratu.
Vědci z římské Univerzity Tor Vergata vydali koncem roku 2019 studii, která popisuje působení kanabinoidů, látek obsažených v rostlinách konopí, na lidský kanabinoidní systém, jenž má klíčový vliv na celou řadu životních funkcí včetně příjmu potravy či rozmnožování. Během výzkumu se zjistilo, že kanabinoidy hrají zásadní roli při vzniku nových spermií a každé narušení systému tvorby spermií vede k poruše mužské plodnosti.
„U pravidelných uživatelů marihuany může docházet k potratům. K početí často ale vůbec nedojde, neboť je snížena jak pohyblivost spermií, tak i jejich schopnost přežívání. Pravidelným kuřákům proto doporučujeme se proti početí chránit a snahu o dítě zahájit až po určité době abstinence,“ uzavírá Kateřina Veselá.