Rubrika | Spoření a finance, Tipy a rady

5 dotazů, které by měla žena položit finančnímu poradci na první schůzce

06. 11. 2012 - Redakce

Orientovat se ve světě financí není nic jednoduchého. Přestože existují ženy, které se této oblasti věnují, naprostá většina si ráda nechá poradit. Jsou to právě specializovaní finanční poradci, kteří je dovedou nasměrovat a hájit jejich zájmy vůči velkým finančním institucím. Těchto poradců je však v současnosti velké množství a ne každý má dostatečnou kvalifikaci a schopnosti. Poradíme vám, na co by se měla žena na prvním setkání s finančním poradcem zaměřit, aby se ujistila o jeho kvalitách.

1. Jste nezávislý?

Celá řada žen se v oblasti složité finanční matematiky neorientuje, a tak obvykle neodhalí, které produkty jsou pro ně na finančním trhu nejlepší. Zde je proto velice důležitá role finančního poradce, který se v tomto oboru pohybuje denně a má nejaktuálnější informace z oblasti finančních nabídek i legislativy. Dobrý poradce by měl zajistit, aby klient získal maximálně výhodné finanční produkty, případně jejich optimální kombinaci. Stěžejní tedy je, aby měl možnost širokého výběru z celé škály nabídek různých společností a institucí. Ptejte se proto v první řadě vždy na jeho nezávislost, neboli na to, s kým spolupracuje a co vše je schopen vám zprostředkovat. Správná odpověď by měla obsahovat názvy nejvýznamnějších a nejsilnějších pojišťoven, bank a finančních institucí s kvalitní značkou.

2. Kolik času to zabere?

Časové hledisko hraje v oblasti financí důležitou roli. Zajímejte se o to, jak rychle je poradce a jeho společnost schopna vaše potřeby řešit. Je třeba počítat s tím, že po první schůzce bude poradce vytvářet určitou dobu analýzu a návrhy řešení pro vás na míru. Poté bude následovat další schůzka, která již bude hodně konkrétní. Čas mezi těmito dvěma schůzkami s poradcem by neměl být delší než týden. „Časové hledisko hraje ve finančnictví svou roli. Například smlouva o penzijním připojištění či životním pojištění může být sjednána ihned, zatímco řešení financování bydlení prostřednictvím hypotéky je z pochopitelných důvodů časově náročnější. Určitě by vám ale kvalitní poradce měl být schopen předem nastínit
nějaký časový horizont. Potom by neměl dopustit jakékoliv zbytečné průtahy,“ vysvětluje Jaroslav Slavíček, jednatel společnosti DataLife, která poskytuje odborné poradenské služby v oblasti financí.

3. Jak bude probíhat naše spolupráce?

Na první schůzce si určitě zjistěte, jakým způsobem bude probíhat vzájemná spolupráce mezi vámi a finančním poradcem. Kvalitní rádce by vám měl sdělit a zcela jasně vysvětlit, co od něj vlastně získáte a za jakou cenu. Očekávejte důkladnou analýzu vašich potřeb a možností, která by měla být přehledně zpracována v tištěné podobě. K této analýze je nutné také předložit potřebný výklad a vysvětlení. Kromě tohoto rozboru by však měl kvalitní finanční poradce nabízet také dlouhodobý servis, což je v této oblasti velice důležité. Existuje totiž mnoho lidí, kteří se nazývají finančními poradci, ale po prodání prvního produktu už nejsou k zastižení. Případné komplikace pak již musíte řešit sami. Proto trvejte kromě analýzy vašich potřeb také na spolupráci do budoucna a odborné péči.

4. Jaké máte reference?

V mnoha oborech lze vycházet ze zkušeností jiných. Nejinak je tomu v oblasti finančního poradenství. Ptejte se proto na reference finančního poradce, případně chtějte vědět, kolika klientům poradce již pomohl a poradil, či kolika lidem se věnuje v současnosti. Zapátrat samozřejmě můžete samy ještě před prvním setkáním a ušetříte pak tímto rozhovorem čas. Nejúčinnější je pochopitelně zjistit informace od přátel a známých, kteří již s daným poradcem spolupracovali. Pokud vám více lidí nezávisle na sobě doporučí stejného člověka, je to dobrou známkou jeho kvalit. Pokud nemáte možnost získat informace touto cestou, zaměřte se například na internet. Zde má dnes již mnoho poradců své vlastní webové stránky, na kterých mají jeho klienti možnost napsat na spolupráci svůj názor.

5. Můžete prokázat svojí odbornost?

V dnešní době se může finančním poradcem nazývat v podstatě kdokoliv. Mnoho lidí už bohužel zjistilo, že nápis finanční poradce na vizitce v žádném případě nezaručuje kvalitu a odbornost. Požadujte proto nějaký dokument, který prokazuje určitý stupeň vzdělání a kvalifikaci v oboru. Renomované poradenské společnosti často mají propracovaný systém vzdělávání svých poradců, po jehož absolvování je jim udělen certifikát. „Oblast financí klade na naše spolupracovníky vysoké nároky  z hlediska odborné přípravy a osobního rozvoje,“ uvádí Jaroslav Slavíček z poradenské společnosti DataLife. „V dnešní době existuje mnoho lidí, kteří se pyšní titulem finanční poradce, přestože oboru téměř nerozumí. Proto klademe velký důraz na vzdělávání nejen na produktových školeních, ale také na seminářích věnovaných osobnímu rozvoji a manažerským dovednostem,“ dodává Slavíček.

Tags |

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv