5 tipů, které vás přesvědčí, že ekologické vzdělávání není nuda
30. 08. 2016 - Redakce
S osvětou v oblasti energetických úspor a udržitelného rozvoje pomáhá celá řada vzdělávacích programů pro děti. Ty se díky nim mohou prakticky zapojit do každodenní péče o životní prostředí, pomoci přírodě a načerpat užitečné informace pro život a osobní rozvoj. Přestavujeme vám pět nejzajímavějších lokálních i mezinárodních vzdělávacích programů pro děti a mládež.
Programy ekologického vzdělávání jsou užitečné a mezi dětmi velmi oblíbené. Praktickou formou se v nich totiž děti naučí nejen jak se chovat k životnímu prostředí, ale také pracovat ve skupině na společných projektech. Kvalitní programy pořádá například vzdělávací centrum TEREZA, které loni zvítězilo v soutěži E.ON Energy Globe Award. Vybírat lze podle zájmů, věku i časových možností dítěte.
- GLOBE
Mezinárodní vzdělávací program GLOBE (Global Learning and Observation to Benefit the Environment) zajišťuje vzdělávací centrum TEREZA. Program umožňuje studentům vyzkoušet si práci vědců, kteří provádějí základní odborná měření a pozorování různých jevů v přírodě. Na jejich základě pak realizují jednotlivé výzkumy. „Je veliký rozdíl, zda se učíte o vědě z učebnice, anebo si kladete vlastní vědecké otázky a běháte v okolí školy s měřicími přístroji, abyste našli odpovědi, tak jako v GLOBU,“ říká o projektu Barbora Semeráková, koordinátora Evropské regionální kanceláře a programu GLOBE.
- Malá energetická akademie
Celoroční vzdělávací projekt energetické společnosti E.ON se zaměřuje na efektivní trávení volného času žáků základních škol. Zájem je o něj zejména mezi městy, které se hlásí k myšlence takzvaného chytrého města. „Téměř polovina našich partnerských měst, se kterými spolupracujeme na jednotlivých projektech Smart City, se zajímá o možnosti environmentálního vzdělávání,“ prozrazuje Dagmar Schusserová ze společnosti E.ON.
Program je vedený zábavnou a soutěžní formou s hodnotnými cenami. „Forma akademie je velice pestrá. Jde o zábavné aktivity v přírodě a také práci na tvůrčích skupinových projektech z oboru ekologie a fyziky. Akademie funguje mimo jiné i jako soutěž, do které se může přihlásit jednotlivec nebo celá školní třída. Výherci se mohou těšit na odměny v hodnotě až 20 000 Kč,“ popisuje koncepci vzdělávacího programu pro děti Dagmar Schusserová ze společnosti E.ON.
- Les ve škole
Lesní ekosystémy žákům a studentům představuje mezinárodní projekt Les ve škole (LEAF – Learning about Forests). Veškerá činnost programu probíhá přímo v přírodě, která dnes už není každému dítěti blízká. Oproti běžnému sezení v lavicích se zde děti učí něco, co je spojeno s jejich vlastní zkušeností a na co mají přímý vliv. Díky tomu získají spoustu odborných znalostí a také budou rozvíjet nejen svůj vztah k přírodě, ale také podstatné životní dovednosti, jako je kritické myšlení, plánování pracovního rozvrhu, vyjednávání a spolupráce s druhými lidmi.
- MisePlus+
Tento vzdělávací program probíhá zdarma na základních školách. Z každého dítěte zapojeného do misePlus+ se během programu stává tajný agent, bojující za dobro celé planety. Lektoři zasvěcují děti do problematiky energetického světa a jeho možností, které se mění každým dnem. Program je rozdělen do pěti výukových projektů dle věkových skupin žáků.
- Ekoškola
Mezinárodní program Ekoškola (Eco-Schools) propojuje žáky, učitele, provozní zaměstnance škol i místní veřejnost, kteří společně proměňují a ekologizují nejen svoji školu, ale také zlepšují životní prostředí ve svém okolí. Tento program může skvěle fungovat zejména na vesnicích či v menších městech, kde se lidé více znají. Podporuje nejen rozvoj znalostí z ekologie, ale také schopnost spolupráce.