Rubrika | Spoření a finance, Tipy a rady

Pojištění proti živlům? Aktuální hlavně v srpnu

05. 08. 2014 - Redakce

Bouřky, přívalové deště, krupobití. Právě v srpnu o sobě dávají tyto rozmary počasí vědět nejčastěji. A pojišťovny tak každý rok hlásí zvýšený zájem o pojištění proti živelným pohromám. Přestože tvoří asi čtvrtinu z počtu škod na majetku, vyplacené částky jsou v těchto případech nejvyšší. Zájemci ovšem musí více než u jiných druhů pojištění předem pečlivě zvážit základní parametry smlouvy.

Zájem roste po kalamitě

Klientů, kteří se chtějí chránit proti živlům, přibývá hlavně o prázdninách a také v zimě. Pojistit si mohou nemovitost i její vybavení.  Ochranu auta, například proti následkům krupobití, pak řeší havarijní pojištění, ve výjimečných případech i povinné ručení. „Zájem vždycky vzroste po nějaké větší přírodní kalamitě. Potom zase opadne. Faktem je, že po pravidelných, téměř každoročních kalamitách se majitelé nemovitostí zajímají více o rozsah živelních rizik a limity plnění,“ potvrdila mluvčí pojišťovny Allianz Dagmar Koutská. Doplnila, že zatímco dříve si lidé chránili domácnost především proti zlodějům, v posledních letech převažuje pojištění proti přírodním živlům.

Nová, nebo časová hodnota?

Klíčovou otázkou při pojištění proti živlům je to, zda se pojistit na novou, nebo časovou hodnotu. „Nová hodnota znamená, že dostanete tolik peněz, abyste si mohli pořídit odpovídající majetek za současné ceny. Časová hodnota vám zajistí částku, která zohledňuje stáří a opotřebení majetku, a klient si z vyplacených peněz jen těžko pořídí adekvátní náhradu, “ vysvětlil analytik finančně poradenské společnosti DataLife Tomáš Hriadel.

Pozor na výluky

Cena pojistného závisí na limitu plnění, na tom, zda zvolíte novou, nebo časovou hodnotu, a také na tom, proti kolika a jakým živlům se pojistíte. Pojišťovny při stanovení ceny pojištění zohledují i míru zabezpečení majetku a především místo, kde nemovitost stojí. „To je důležité zejména při pojištění proti záplavám nebo povodním. Ceny se pak mohou lišit o desítky korun měsíčně, v důsledku ale klientovi zachrání statisíce,“ upozornil analytik finančně poradenské společnosti DataLife Tomáš Hriadel. Zájemcům o pojištění také doporučuje, aby se důkladně seznámili s výlukami a definicemi pojmů v pojištění. „Ty stanovují například rychlost větru, kterou je potřeba prokázat, aby pojišťovna proplatila třeba střechu poškozenou vichřicí,“ doplnil.

Podpojištění a přeplácení

Pojištění je potřeba pravidelně aktualizovat. Mělo by zohlednit vývoj cen nemovitostí i měnící se vybavení domácnosti. „Jakmile se hodnota majetku zvýší o více než desetinu, například po rekonstrukci nebo nákupu nového zařízení, měla by se smlouva obnovit,“ doporučila mluvčí pojišťovny Allianz Dagmar Koutská. Podpojištění hraje významnou roli při vyplácení. Pokud je například domácnost v hodnotě milionu korun pojištěna na 100 tisíc a stane se tam pojistná událost za 100 tisíc, dostane klient jen desetinu této částky, tedy 10 tisíc korun. „Opačný problém než podpojištění mívají majitelé aut. Vůz totiž s časem ztrácí hodnotu, proto ti, kteří smlouvu neaktualizují, zbytečně přeplácejí,“ upozornil analytik finančně poradenské společnosti DataLife Tomáš Hriadel.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv