Rubrika | Tipy a rady

Kvůli extrémním výkyvům počasí roste význam pojištění, upozorňují odborníci

23. 09. 2013 - Redakce

Počasí v poslední době stále více ohrožuje náš majetek. Vypadá to, že si musíme zvykat na klimatické extrémy, které mají za následek více živelních pohrom, a tedy i škod na majetku. S nadcházejícím podzimem se nebezpečí živelních událostí stává hodně aktuálním a statistiky potvrzují rostoucí trend. Účinnou prevencí vzniklých škod jsou především pojištění nemovitosti, domácnosti či havarijní pojištění. Dávejte si ale pozor na podpojištění.

Stále častěji se hovoří o tom, že počasí se mění. Zažíváme větší horka, silnější bouřky a krupobití nebo častější intenzivní srážky, s čímž souvisí i povodně a záplavy. Faktem je, že v současnosti se počasí vyznačuje určitými extrémy a podle klimatologů bychom měli být připraveni na to, že tomu tak bude i do budoucna. S tím samozřejmě roste na významu pojištění, neboť extrémní počasí s sebou zpravidla přináší větší výskyt škod, potažmo pojistných událostí.

Extrémní počasí je stále častější

„Lidé by si měli zvyknout na různé klimatické extrémy, protože jsou velmi časté. Spoustu jevů je možné vědět předem a podle toho se zařídit. ČHMÚ vydává výstrahy a je dobré je nepodceňovat,“ potvrzuje Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Blíží se období, kdy bude nebezpečí živelní události hodně aktuální. Statistiky navíc ukazují, že meziročně nebezpečných situací přibývá. „Co se týká zásahů hasičů v Libereckém kraji, loni jsme za období od 23. září 2012 do 21. prosince 2012 vyjížděli celkem k 333 technickým pomocem, mezi kterými evidujeme především odstranění nebezpečných stavů, odstranění překážek nebo čerpání vody. O rok dříve jsme za stejné období řešili 224 takových událostí,“ doplňuje Štrauchová.

Rostoucí počet škodních událostí potvrzují i jiné kraje. „V období od 1. září do 30. listopadu 2012 evidujeme 26 výjezdů kvůli čerpání vody a 94 výjezdů ohledně likvidace spadlých stromů. Ve stejném období roku předcházejícího nás zaměstnalo čerpání vody 17krát a likvidace spadlých stromů 76krát,“ potvrzuje rostoucí trend Vladimíra Hacsiková, tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

Pozor na podpojištěný majetek

V těchto souvislostech tedy nabývá na významu pojištění majetku. Jedná se především o pojištění domácnosti a nemovitosti, ale v neposlední řadě také havarijní pojištění. Kromě základního balíčku rizik lze u pojištění nemovitosti sjednat další připojištění dle individuálních potřeb, například proti povodni či vichřici. Havarijní pojištění chrání váš vůz před škodami způsobenými v důsledku havárie, odcizení, neoprávněného užití vozidla nebo v případě vandalismu. Kryje ale také riziko škod způsobených při živelní události, tj. pokud na vaše vozidlo spadne větev nebo ho poškodí krupobití. V souvislosti s povodněmi se často hovořilo o vytopených autech.

„Především vytopení vozidla je problematické. Oprava, pokud vůbec má v daném případě smysl, je velmi nákladná. Proto pojišťovny zpravidla likvidují vozidlo jako totální škodu, pokud bylo zatopeno nad prahy,“ upozorňuje David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky většiny pojišťoven na českém trhu. Pokud již máte pojištěnu domácnost nebo nemovitost, dávejte si pozor na tzv. podpojištění majetku, abyste se vyhnuli případnému krácení plnění ze strany pojišťovny. „Podpojištění jednoduše řečeno znamená, že pojistná částka je nižší než aktuální cena nemovitosti nebo majetku. Když si majetek pojistíte, je třeba pamatovat na to, že smlouvu je nutné po pár letech aktualizovat s ohledem na to, jak hodnota majetku roste,“ dodává Tacl.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv